Fico ide historicky prvýkrát otvárať prvý dôchodkový pilier

Autor: Ivan Sedliacik | 22.4.2015 o 14:45 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1843x

Dôchodkové poistenie v Sociálnej poisťovni by malo byť dobrovoľné. Kedy, kto, za akých podmienok bude môcť vystúpiť z prvého aj druhého piliera je ešte otázne.

AKTUALIZOVANÉ 14:51

BRATISLAVA. Avizované kategorické riešenie, ktoré si podľa premiéra Roberta Fica (Smer) vyžiadal nesúlad medzi výškou ponúkaných penzií z prvého piliera a výpočtami súkromných inštitúcií, je už na svete. Systém sa opäť, už po piaty krát otvorí. Tentoraz však bude otvorený aj prvý pilier.

Sporitelia dostanú možnosť vystúpiť z dvojzdrojového zabezpečenia na dôchodok a slobodne sa rozhodnúť, akým spôsobom si budú šetriť na dôchodok.

„Milión ľudí tam nemá čo robiť. Nikdy nebudú mať vyšší dôchodok, ako by ho mali, keby si sporili prostredníctvom viaczdrojového investovania v rôznych penzijných produktoch konkurenčných poisťovní na štátom neregulovanom trhu,“ vyhlásil v stredu premiér Robert Fico (Smer – SD). Premiérovi sa preto „zdá, že najvhodnejším riešením, ako dať týmto ľuďom možnosť sa rozhodnúť, je otvorenie prvého piliera“.

V prvom pilieri je zhruba 2,5 milióna ľudí. Vystúpiť z neho sa oplatí najmä tým, ktorí v blízkom čase nedosiahnu dôchodkový vek.

Vláda nechce robiť kampaň za odchod zo systému, ale v skutočnosti ju už vedie. Premiér pri každej príležitosti tvrdí, že väčšina účastníkov si nič nenasporí. „Keď sa pozriete na demografický vývoj Slovenska, zistíte že dostanete figu borovú. Pôrodnosť je nízka a ekonomická aktivita klesá. Keď dnešní štyridsiatnici dosiahnu dôchodkový vek, nebude dostatok zdrojov na prvý pilier. Už dnes doplácame súčasným dôchodcom z daní viac ako jednu miliardu“ povedal Fico. „Ja by som deravý groš nedal do prvého piliera.“

Rozhodnutie otvoriť systém bude mať za následok presun úspor zo Sociálnej poisťovne do rúk sporiteľov v prvom a druhom pilieri. „Vyzbierané peniaze sa prerozdelia budúcim dôchodcom, čo je pred voľbami super,“ poznamenáva ekonóm Vladimír Baláž. Sľuby o vyššom dôchodku z individuálneho sporenia však podľa neho nie sú reálne.

„Ficova vláda sa rozhodla otvoriť prvý pilier, pretože chce znovu vyhrať voľby a potrebuje si kúpiť voličov,“ zareagoval podpredseda SDKÚ – DS Ľudovít Kaník.

Tlačová agentúra FiKcia, 22.4.2015
...všetky udalosti boli vymyslené :-(

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?