Švajčiarsky dôchodok na Slovenský spôsob

Autor: Ivan Sedliacik | 27.4.2012 o 9:05 | (upravené 18.7.2013 o 13:25) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  1174x

Štát (rozumej SR) je zlý investor a správca čohokoľvek a teda aj finančných aktív. Samozrejme nepíšem o rizikových investíciách, ale o bežných konzervatívnych dôchodkových fondoch. Z tohto dôvodu som začal byť skeptický k tretiemu pilieru (tzv. DDS-ky), po prvotnom nadšení neskôr aj k druhému pilieru (DSS) a nakoniec aj k tradičnému prvému pilieru.

Rozoberme si tretí pilier. Revolučná vec pri svojom vzniku, nadšenie zamestnancov, že okrem solidárneho dôchodku si našporia niečo naviac a to podľa zásluh - viac zarobím, viac odvediem, väčší dôchodok dostanem. Tak som začal sporiť aj ja. Každý mesiac 100 eur a tešil som sa ako mi rastie istina. Vtedy som na zhodnotenie nepozeral, však DDS-ky a štát sľuboval, že zhodnotenie bude vyššie ako inflácia. Po čase som zmenil zamestnávateľa, neskôr sa stal živnostníkom a riešil som bytovú otázku, takže príspevky do DDS som pozastavil. Až dodnes. A urobil som dobre. Pri dnešnej úhrade platby internetbankingom Tatrabanky som vyskúšal ich novú beta verziu. Krásne spracovaná, dizajnovo aj funkčne. Našiel som tam aj záložku DDS a k nej krásne grafy. Mali iba jednu chybičku krásy, rastová krivka ukazujúca zhodnotenie DDS bola rovná ako hladina Štrbského plesa, vtedy keď nefúka vietor. Zobral som teda do rúk kalkulačku a štatistické ročenky a tu je výsledok. Zhodnotenie mojej investície? V roku 2006 som investoval 100 euro (hodnoty sú ilustračné). O šesť rokov neskôr som už mal na účte 106,4 euro. Zarobil som teda za šesť rokov skvelých 6,4 euro. Zhodnotenie p.a. ani nejdem počítať, lebo sa ešte viac nahnevám. Však sami viete, že bezrizikové úložky na termínovaných vkladoch garantovaných štátom sa za posledných 6 rokov úročili v rozmedzí 1-5 % p.a. - teda ročne. Ak by som teda tých svojich 100 eur radšej dal do terminovaného vkladu, dnes by som už mal zarobených možno 20 eur namiesto 6,4 eur. No a čo inflácia. Kumulatívna inflácia za tých istých 6 rokov bola 16,6 %. Čiže ak by som si chcel kúpiť v roku 2012 to isté ako v roku 2006, musela by mi DDS vyplatiť 116,6 eura. Lenže mne svieti na účte len 106,4 eur.

Kde sa stala chyba? Viniť DDS-ky? Však robia len to čo im dovolí zákon a trh. Zákony však tvorí naša 150 členná elita národa a trhové prostredie reguluje tiež štát.

Takže nech sa páči. Plaťte dane, odvody, príspevky do DSS a DDS a budete mať ISTOTY. Istoty, že Váš Švajčiarsky dôchodok na Slovenský spôsob za 50 rokov zožerie 150 molí a ich prisluhovači.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.


Už ste čítali?