Inovácie, nízke mzdy, brain drain a klanová spoločnosť.

Autor: Ivan Sedliacik | 26.7.2013 o 13:17 | (upravené 26.7.2013 o 13:25) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1027x

Inovácie sú kľúčom k úspechu každej spoločnosti. Určujú mieru našej konkurencieschopnosti, zvyšujú produktivitu, vytvárajú pracovné miesta, najmä tie lepšie platené. Na Slovensku však máme nízke mzdy a vysokú nezamestnanosť. Prečo teda zaostávame v inováciách za inými krajinami?

Rozoberme si predpoklady inovácií. Každá inovácia (patent, nový výrobok, zlešenie procesu, atď.) je dielom človeka - vedca, inžiniera, manažéra. Ľudí, ktorí dokážu inovovať je však v populácii vždy obmedzený počet a na realizovanie svojej inovácie potrebujú dostať priestor a podporu. To je však na Slovensku raritou. Skôr sa stretávame s fenoménom "brain drainu", teda s únikom mozgov. Či už z verejného sektora do súkromného, alebo zo Slovenska do zahraničia. Povedzme si otvorene, školstvo je dlhodobo na úpadku, veda a výskum prebiehajú v štýle ctrl C / ctrl V a firmy "znalostnej ekonomiky" sú zatiaľ na Slovensku iba na papieri predražených eurofondových projektov. A tak Slovák inovátor odchádza realizovať svoje myšlienky do Švajčiarska, Nemecka, USA a pod. A buduje vyššiu konkurencieschopnosť iných krajín ako svojej materskej.

Inovácie a produktivita sú však tiež záležitosťou nás všetkých pracujúcich. Každý na svojom pracovisku môžeme zlepšovať a byť efektívnejší. Je to najmä otázka motivácie a schopností. Tu je však tiež problém, nakoľko jedným z hlavných motivačných faktorov je výška ohodnotenia práce, teda mzda. A tá je na Slovensku nízka. Determinantom výšky mzdy je výška nezamestnanosti a čím je nezamestnanosť vyššia, tým naše mzdy nižšie. Dôsledkom nezamestnanosti a nízkych miezd je hospodársky úpadok a následná migrácia pracovných síl do zahraničia. Tipnime si, kto prvý odchádza? Mladý šikovný absolvent VŠ alebo pomocná sila na stavbe? Samozrejme vysokoškolák s potenciálom inovátora a tým brain drain pokračuje...a Slovensko ostáva montážnou dielňou, kde rozhodujúcim faktorom prilákania majiteľov týchto dielní sú nízke mzdové náklady a štedré úplatky vlády (opravujem, investičné stimuly vlády).

Ako teda tieto negatívne procesy otočiť? V prvom rade treba zastaviť brain drain a dať šancu inovátorom realizovať sa na Slovensku. Je mi jasné, že v našej klanovej spoločnosti je to úloha veľmi ťažká, takmer nemožná. A najmä v čase, keď sa už podľa klanovej príslušnosti rozdeľujú aj miesta sekretárok v štátnej správe je ťažké prepokladať, že sa dôležité pracovné miesta budú obsadzovať podľa skutočných schopností a predpokladov uchádzačov.

Zdroj obrázku:
http://asiapacific.anu.edu.au/newmandala/wp-content/uploads/2011/09/brain-drain1-11.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?