Inovácie, nízke mzdy, brain drain a klanová spoločnosť.

Autor: Ivan Sedliacik | 26.7.2013 o 13:17 | (upravené 26.7.2013 o 13:25) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1031x

Inovácie sú kľúčom k úspechu každej spoločnosti. Určujú mieru našej konkurencieschopnosti, zvyšujú produktivitu, vytvárajú pracovné miesta, najmä tie lepšie platené. Na Slovensku však máme nízke mzdy a vysokú nezamestnanosť. Prečo teda zaostávame v inováciách za inými krajinami?

Rozoberme si predpoklady inovácií. Každá inovácia (patent, nový výrobok, zlešenie procesu, atď.) je dielom človeka - vedca, inžiniera, manažéra. Ľudí, ktorí dokážu inovovať je však v populácii vždy obmedzený počet a na realizovanie svojej inovácie potrebujú dostať priestor a podporu. To je však na Slovensku raritou. Skôr sa stretávame s fenoménom "brain drainu", teda s únikom mozgov. Či už z verejného sektora do súkromného, alebo zo Slovenska do zahraničia. Povedzme si otvorene, školstvo je dlhodobo na úpadku, veda a výskum prebiehajú v štýle ctrl C / ctrl V a firmy "znalostnej ekonomiky" sú zatiaľ na Slovensku iba na papieri predražených eurofondových projektov. A tak Slovák inovátor odchádza realizovať svoje myšlienky do Švajčiarska, Nemecka, USA a pod. A buduje vyššiu konkurencieschopnosť iných krajín ako svojej materskej.

Inovácie a produktivita sú však tiež záležitosťou nás všetkých pracujúcich. Každý na svojom pracovisku môžeme zlepšovať a byť efektívnejší. Je to najmä otázka motivácie a schopností. Tu je však tiež problém, nakoľko jedným z hlavných motivačných faktorov je výška ohodnotenia práce, teda mzda. A tá je na Slovensku nízka. Determinantom výšky mzdy je výška nezamestnanosti a čím je nezamestnanosť vyššia, tým naše mzdy nižšie. Dôsledkom nezamestnanosti a nízkych miezd je hospodársky úpadok a následná migrácia pracovných síl do zahraničia. Tipnime si, kto prvý odchádza? Mladý šikovný absolvent VŠ alebo pomocná sila na stavbe? Samozrejme vysokoškolák s potenciálom inovátora a tým brain drain pokračuje...a Slovensko ostáva montážnou dielňou, kde rozhodujúcim faktorom prilákania majiteľov týchto dielní sú nízke mzdové náklady a štedré úplatky vlády (opravujem, investičné stimuly vlády).

Ako teda tieto negatívne procesy otočiť? V prvom rade treba zastaviť brain drain a dať šancu inovátorom realizovať sa na Slovensku. Je mi jasné, že v našej klanovej spoločnosti je to úloha veľmi ťažká, takmer nemožná. A najmä v čase, keď sa už podľa klanovej príslušnosti rozdeľujú aj miesta sekretárok v štátnej správe je ťažké prepokladať, že sa dôležité pracovné miesta budú obsadzovať podľa skutočných schopností a predpokladov uchádzačov.

Zdroj obrázku:
http://asiapacific.anu.edu.au/newmandala/wp-content/uploads/2011/09/brain-drain1-11.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.


Už ste čítali?