Čo spôsobujú vysoké sadzby daní?

Autor: Ivan Sedliacik | 16.4.2014 o 10:48 | Karma článku: 22,23 | Prečítané:  1646x

Vysoké daňové sadzby motivujú firmy a spotrebiteľov hľadať „kreatívne riešenia", ak nie dokonca podvádzať. Presúvajú ekonomickú aktivitu do šedej ekonomiky a zisky firiem do krajín s nižšími sadzbami. Úžitok z ekonomickej aktivity na Slovensku majú teda nielen obyvatelia Slovenska, ale aj Holandska, USA a Cypru, kde sú pravidlá nastavené férovejšie. Vysoké daňové sadzby v konečnom dôsledku neznamenajú vyšší výber daní. Naopak, ten je mnohokrát nižší a vysoké sadzby iba deformujú konkurenčné prostredie a správanie spotrebiteľov. Mnoho ekonomických subjektov sa riadi heslom zo socializmu: „kto nekradne, okráda svoju rodinu".

 

DPH 20%
Slovensko vybralo v roku 2013 na DPH cca 4,4 mld. eur., pričom konečná spotreba domácností bola v tomto roku 40,8 mld. eur. Štát dokázal vybrať iba niečo vyše 54 % z potenciálu tejto dane (pozn. - zjednodušený výpočet abstrahuje od položiek oslobodených od DPH, vplyvu CR a i.). Ak by bol štát úspešný pri výbere DPH na 100 %, sadzba dane by sa mohla znížiť na 10,8 %. Kde teda ostali zvyšné 3,7 mld.? V kreatívnom účtovníctve firiem, karuselových podvodoch, šedej ekonomike (predaj „bez bločkov"), atď. Konkurenčnú výhodu teda štát dáva nepoctivým a podvodníkom...

Odvodovo-daňové zaťaženie práce 43%
Z priemerného hrubého príjmu 800 eur platí zamestnanec na Slovensku (spolu s odvodmi zamestnávateľa) až 43 % "odvodo-daň". T.j. zamestnávateľ má v nákladoch 1082 eur, ale zamestnanec z toho uvidí iba 621 eur. Dôsledok takejto vysokej sadzby? Práca načierno - bez pracovnej zmluvy, práca cez personálnu agentúru za minimálnu mzdu plus „cesťáky", alebo dvojzložkové odmeňovanie za prácu vo firmách (mzda plus preplatenie „bločkov", ktoré idú do nákladov firmy). Zamestnanci sa menia na živnostníkov, živnostníci na konateľov s.r.o. a konatelia s.r.o. na majiteľov off-shorových firiem. A väčšina jedno-osobových „podnikateľov" si samozrejme dáva osobnú spotrebu do nákladov firmy...

Daň z príjmov právnických osôb 22%
V roku 2013 podnikalo na Slovensku cca 205 tis. firiem - právnických osôb. Na daň z príjmu PO (2 mld. eur) sa však v skutočnosti zložilo okolo 36 tis. firiem, lebo až 82,5 % firiem skončilo v strate. Pri detailnejšej analýze zistíme, že spomenutú daň zaplatilo iba pár energetických monopolov, telekom operátorov, bánk a veľkých firiem. Slovensko je asi unikát, lebo väčšina firiem je dlhodobo v strate (alebo symbolickom zisku) a ekonomika napriek tomu funguje a expanduje...Firmy sú znovu nútené hľadať kreatívne riešenia, aby konkurenčnú výhodu nižších daní nemali iba nepoctiví podnikatelia...čiže optimalizujú daňové základy a tí najväčší žiadajú o štátne stimuly (teda o nulové dane a príspevok na zamestnávanie).

Záver
Slovenská ekonomika potrebuje radikálnu zmenu - nízke daňové sadzby a efektívny výber daní. Jasné a striktné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetkých. Pravidlá, ktoré budú motivovať podnikať a tvoriť hodnoty a nie špekulovať alebo byť v ekonomickej pasivite.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.


Už ste čítali?