Investičné stimuly sú dedičná choroba socializmu.

Autor: Ivan Sedliacik | 23.7.2014 o 21:20 | (upravené 23.7.2014 o 21:26) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  926x

Maďarská vláda v roku 2011 poskytla Nokii investičný stimul vo výške 12,2 mil. USD na vytvorenie 224 nových miest. Tento týždeň sa Nokia rozhodla, že zruší  svoju maďarskú fabriku v Komárome, kde pracuje 1800 ľudí, z toho 700 zo Slovenska. Kdepak asi udělali soudruzi chybu?

Politika investičných stimulov je jeden z atribútov socialistickej ekonomickej politiky, ktorá trestá úspešných (zdaňovaním) a odmeňuje špekulantov alebo neúspešných (dotovaním). Socialistický plánovač tvrdí, že trhová ekonomika zlyháva a preto ju musíme „opravovať“ napríklad aj podporou súkromných investícií, ktoré prinesú nové pracovné miesta. Podľa neho zlyháva spontánny mechanizmus alokovania zdrojov do efektívnych odvetví – to jest zlyhávajú tisíce podnikov - investorov. Naopak, tým že „on“ vyberá vyvoleného investora, ktorému dáva štedrý príspevok (v Maďarsku to bolo 55 tisíc USD na jedno pracovné miesto), paradoxne pasuje seba do role neomylného a vševediaceho.

To, že to tak nie je, vidíme na poučnom, ale smutnom príbehu z Maďarska. Socializmus (ako forma spoločenského zriadenia) zlyhal práve na sérii podobných ekonomických experimentov, ktoré vyústili do neefektívneho alokovania zdrojov a následného spoločensko-ekonomického zaostávania za ekonomikami, ktoré viac spoliehali na neviditeľnú ruku trhu a férovú konkurenčnú súťaž.

Že už nežijeme v socializme? Omyl. Socializmus celosvetovo paradoxne rastie. V bankách (centrálnych aj komerčných v podobe bailoutov a tlačenia nekrytých peňazí), v štátnych monopoloch (regulované ceny a zákaz konkurencie), mnohých nadnárodných spoločnostiach (bailouty a stimuly). Tento hybridný socializmus funguje vďaka „dojnej krave“ – daniam od obyvateľstva a malých podnikov, ktoré sú príliš malí a slabí na to, aby sa daniam legálne vyhli. Hybridný preto, lebo sa aplikuje iba selektívne. Socializujú sa straty vyvolených, ale zisky sú už privátne, aj keď ide častokrát o ten istý subjekt.

Ak si myslíme, že maďarská Nokia sa nás týka iba tými 700 nezamestnanými z južného Slovenska, sme na omyle. Slovensko minulo na investičné stimuly od roku 2002 už viac ako 1,4 mld. eur. Čoraz častejšie sa už aj u nás sa už objavujú správy typu „vláda poskytne podporu na zachovanie pracovných miest“.

Neriešenie systémových problémov v ekonomike je dlhodobé. Veľmi málo ministrov za posledných 12 rokov našlo odvahu niečo zmeniť. Predstavme si, koľko „reforiem“ by sa dalo vyriešiť za spomínaných 1,4 mld. Školstvo, súdnictvo, zoštíhlenie samospráv a štátnej správy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?