reklama

Konkurencia, monopolné násilie štátu a naše potreby.

Ako súvisia naše potreby s konkurenciou? Prečo je konkurencia medzi podnikateľmi žiadúca? Ako to všetko kazí monopolné násilie štátu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ľudské potreby sú nekonečné, ale zdroje obmedzené. Človek preto musí voliť medzi možnosťami. Osobná hodnotová škála nám pomáha zoradiť si naše potreby od najurgentnejších po tie najmenej urgentné. Každý deň sa teda rozhodujeme, či si kúpime knihu, alebo pôjdeme do kina, nasýtime sa chlebom alebo zeleninou, do práce pôjdeme autom alebo autobusom. V počte naplnených potrieb sme však limitovaní výškou hotovosti v peňaženke, alebo debetným limitom na karte. Môžeme teda povedať, že naše potreby si konkurujú a určite nebudú všetky naplnené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do skúmania a napĺňania našich potrieb vstupuje podnikateľ. Objavuje ich a ponúka nám produkty a služby, ktorými tieto potreby môže uspokojiť. Podnikateľ nakupuje vzácne zdroje (zamestnáva ľudí, kupuje stroje) a odhaduje ich vhodnú kombináciu, s ktorej vzniká výsledný produkt. Týmto preberá na seba riziko straty, ale aj príležitosť k úspechu (zisk). Jediným arbitrom, ktorý rozhoduje o tom ktorý produkt či služba bude zakúpená je spotrebiteľ. Konkurencia teda prebieha aj medzi podnikateľmi a konkurencieschopnejší je ten, ktorý lepšie odhadne potreby spotrebiteľa.

Do tejto ideálnej spoločnosti založenej na dobrovoľnej výmene, individuálnom rozhodovaní a napĺňaní našich vlastných potrieb vstupuje však aj výmena nedobrovoľná (či násilná), ktorú realizuje štát prostredníctvom daní. Legálne násilie (zákony) nám prikazuje kúpiť si desať litrov benzínu za štrnásť eur namiesto siedmych (kvôli spotrebnej dani), štyri rožky namiesto piatich (DPH) či pracovať šesť dní namiesto troch (dane a odvody). Deformuje tak našu osobnú hodnotovú škálu a uberá zo slobody rozhodnúť sa pre to, čo je pre nás najlepšie. Z daní potom štát financuje produkty, ktoré nechceme, alebo možno nikdy nepoužijeme. Napríklad neefektívne bezplatné školstvo produkujúce tretinu absolventov smerujúcich rovno na úrad práce. Stratové nemocnice s poradovníkmi, úplatkami a dvojnásobne drahými CT prístrojmi. Predražené diaľnice ktoré platíme dvakrát (keď sa na bankrot Váhostavu použijú ďalšie dane). Či preplnené a špinavé vlaky zadarmo, ktoré likvidujú substitučné autobusy a znehodnocujú investovaný kapitál väčších, ale hlavne drobných operátorov. Štát nám teda prikazuje používať produkty a služby, ktoré možno ani nie sú v našej hodnotovej škále a uberá nám zo zdrojov na uspokojenie iných, urgentnejších potrieb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedine v štáte konkurenciu nenájdete. Proces, v ktorom sa súťaží o to čo najlepšie odhadnúť a naplniť naše potreby. Štát je naopak takmer monopolom, keďže jedinou jeho konkurenciou je iný štát. To však predpokladá radikálnu voľbu - vysťahovať sa.

ps. Môžete podporiť dobrý projekt: https://www.startovac.cz/projekty/zle-peniaze-sprievodca-krizou/

Ivan Sedliacik

Ivan Sedliacik

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Najväčší podiel intervencií je v realite uskutočňovaných štátmi. Štát je totiž jedinou organizáciou v spoločnosti, ktorá môže legálne násilie používať a tiež ako jediný môže legálne získavať svoje príjmy formou nútených dávok (Rothbard, 2005, s. 626). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu